Rynek nieruchomości w czasach pandemii COVID-19

Rynek nieruchomości w czasach pandemii COVID-19

Rynek nieruchomości w czasach pandemii COVID-19

Pandemia koronawirusa wpłynęła negatywnie na wiele aspektów gospodarki. Niektóre branże już od kilku miesięcy mają bardzo poważne problemu i ledwo wiążą koniec z końcem. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego warto mieć nieustannie rękę na pulsie. COVID – 19 znacząco wpłynął także na rynek nieruchomości, ale nie na działki rekreacyjne na Mazurach, one w dalszym stopniu trzymają się bardzo dobrze.

Branża nieruchomości – Karta Bezpieczeństwa COVID-19

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że w związku z pandemią koronawirusa, znacznie zwiększyła się świadomość bezpieczeństwa we wszelkich kontaktach biznesowych. Wdrożono szereg znaczących procedur na czas pandemii, dzięki którym klienci mogą się czuć komfortowo. Ciekawą inicjatywą stała się Karta Bezpieczeństwa COVID – 19, na którą zdecydowało się już bardzo dużo firm.

Czas pandemii to okres wielkich wyzwań i wyrzeczeń. Rynek nieruchomości w Olsztynie wciąż się rozwija, dlatego należało podjąć odpowiednie działania dla dobra pracowników i klientów. Większość rozmów może się odbywać za pośrednictwem Internetu, jednak nie można kupić nieruchomości bez wcześniejszego jej zobaczenia.

Zgodnie z zaleceniami Karty Bezpieczeństwa, klienci przed spotkaniami dostają maile, zawierające pełen pakiet zaleceń dotyczących dystansu społecznego, dezynfekowania rąk, pomieszczeń, zakrywania ust i nosa, a także konkretny opis procedur, które obowiązują podczas prezentowania nieruchomości.

Dzięki Karcie Bezpieczeństwa COVID – 19 pracownicy są odpowiednio przygotowani do nowych wyzwań i aktualnie panującej rzeczywistości związanej z pandemią. Listę firm, które wdrożyły kartę można znaleźć w Internecie. Mieszkania w Olsztynie wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego procedura ta jest bardzo ważna.

COVID – a ceny mieszkań

W związku z pandemią koronawirusa na rynku nastąpiło wiele zmian dotyczących cen. Rośnie inflacja, zmieniają się założenia związane z kredytami hipotecznymi itd. wiele czynników wpływa bezpośrednio na rynek nieruchomości. Dlatego, należy spodziewać się tego, że mieszkania będą droższe. Pandemia najmocniej uderzyła w branżę turystyczną. Prywatnym najem krótkoterminowy stał się niemożliwy, dlatego wiele mieszkań stoi pustych i czeka na inne rozwiązanie. W związku z tym właściciele muszą wybrać inną drogę. Rozwiązaniem jest sprzedaż lub wynajem długoterminowy nieruchomości.

 Kolejną kwestią, która znacząco wpływa na sektor nieruchomości jest znaczący wzrost zainteresowania pracą zdalną. Wiele osób może wykonywać swoje obowiązki w domu, co z pewnością utrzyma się także po zakończeniu pandemii. Z tego powodu pracodawcy decydują się na redukcję powierzchni biurowej o znaczną jej część. Dlatego, szczególnie w mniejszych miejscowościach ceny nieruchomości mogą znacznie wzrosnąć.

Pakiet mieszkaniowy

Kolejną kwestią, o której warto pamiętać mówiąc o zmianach na rynku nieruchomości w świetle panującej pandemii jest pakiet mieszkań, czyli poprawka do projektu ustawy, którą w lipcu wprowadziła Rada Ministrów. Zakłada ona wiele nowych rozwiązań, m.in. zmiany w budownictwie komunalnym, a także w kwestii związanych z lokatorami. Zmiany te mają pomóc gminą, uzupełnić straty, które poniosły w wyniku pandemii.

Pakiet mieszkaniowy między innymi przewiduje:

  • zwiększenie dopłat dla najemców, którzy ponieśli widoczne straty w wyniku pandemii,
  • dopłaty do czynszu dla osób, które korzystają z programu „Mieszkanie na start”,
  • otrzymanie premii na remonty TBS itd.,

Zmiany te są odpowiedzią Rządu na zapotrzebowanie na tanie mieszkania. Ma to bardzo duże znaczenie w kontekście koronawirusa.

Zakup nieruchomości w dobie koronawirusa

Na koniec warto wspomnieć o tym, jak prezentuje się sytuacja związana z zakupem nieruchomości w dobie pandemii koronawirusa. Przede wszystkim można zaobserwować znaczny spadek zainteresowania zakupem nieruchomości. Jest to związane z pewnością z tym, że wiele ludzi zaczęło ponosić o wiele mniejsze zyski z uwagi na problemy związane z COVIDem.

Dużym ułatwieniem stało się znaczne ograniczenie formalności do niezbędnego minimum, żeby jak najbardziej uprościć cała procedurę.

Aktualna sytuacja związana z pandemią, nie ma jednak zbyt dużego wpływu na terminy transakcji zakupów. Przeważająca całość obyła się zgodnie z planem. Agencje dokładają wszelkich starań, aby wszyscy zainteresowani zakupem mogli bezpiecznie dokonać transakcji. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna, dlatego można spodziewać się różnych zmian. COVID zapoczątkował wielkie zmiany w branży nieruchomości, które z pewnością będą mieć spory wpływ na jej dalszy rozwój, nawet po ustaniu kwarantanny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *