Zarządzanie najmem – Masz mieszkanie na wynajem i nie chcesz się tym sam zajmować? Sprawdź, czym jest zarządzanie najmem

Zarządzanie najmem – Masz mieszkanie na wynajem i nie chcesz się tym sam zajmować? Sprawdź, czym jest zarządzanie najmem

Zarządzanie najmem to jedna z rzadziej wykorzystywanych usług na rynku nieruchomości przez właścicieli, którzy posiadają własne mieszkania i chcą na nich zarabiać. Staje się ona jednak coraz popularna i zyskuje kolejnych zwolenników. Usługa taka umożliwia też zarabianie pieniędzy, inwestując w nieruchomości, gdy zupełnie na tym się nie znamy. Czym zatem jest zarządzanie najem i przekazanie we władanie firmie naszej nieruchomości? Jakie plusy ma takie rozwiązanie? Na jakie zasadzie działa współpraca i jakie mieszkania możemy powierzyć w zarządzie agencji? Odpowiedzi prezentujemy poniżej.

Czym jest zarządzanie najmem?

Zarządzanie najmem to usługa polegająca na kompleksowym zarządzaniu naszym mieszkaniem przeznaczonym na wynajem przez firmę, która specjalizuje się w tej branży. Zarządzanie mieszkaniem obejmuje wszystkie elementy i jest wykonywane w zamian za wynagrodzenie. Najczęściej jest to stawka prowizyjna od miesięcznego wynagrodzenia i wynosi ona ok. 10%. Na rynku działa wiele firm specjalizujących się w zarządzaniu najmem. Mogą być to prywatne firmy lub biura nieruchomości oferujące taką usługę jako dodatkową. Firma, która przejmie nasze mieszkanie w zarządzanie samodzielnie znajdzie lokatorów, zweryfikuje ich, przygotuje mieszkanie i rozpocznie jego wynajmowanie. To również firma zarządza naszym mieszkaniem i będzie na bieżąco borykała się, ze wszystkimi problemami oraz obsługiwała lokatorów. My jako właściciele mieszkania będziemy jedynie otrzymywali przelew pomniejszony o prowizję firmy.

Zarządzanie najmem jest legalną usługą. Jest ono nawiązywane na podstawie pisemnej umowy pod rygorem nieważności. Zarządca nieruchomości musi być ubezpieczony od szkód, które może spowodować. Nasze mieszkanie, które przekazujemy w zarządzanie, nadal pozostaje tylko i wyłącznie naszą własnością, jest jednak jedynie zarządzane przez inne osoby lub firmy. Usługa ta posiada swoje plusy i jest dostępna dla wszystkich niezależnie od tego, jakie mieszkanie posiadamy. Najczęściej konkretne firmy zarządzające specjalizują się w danym typie nieruchomości np. biznesowych czy prywatnych lub danej formie wynajmu np. krótkoterminowego apartamentów. Ogólnie możemy jednak znaleźć różne agencje na rynku, dzięki czemu w zarządzanie najmem możemy przekazać praktycznie każdą nieruchomość.

Jakie plusy ma to rozwiązanie?

Jakie plusy ma to rozwiązanie?

Przekazanie naszej nieruchomości w zarządzanie najmem ma wiele plusów i korzyści. Pierwszą zaletą jest niekwestionowana wygoda oraz komfort rozwiązania. Przekazując nasze mieszkanie w zarządzanie, nie musimy samodzielnie poświęcać ani minuty czasu miesięcznie i możemy skupić się jedynie na odbieraniu wynagrodzenia. To bardzo korzystne rozwiązanie szczególnie dla osób zapracowanych czy niechcących poświęcać czasu takiej inwestycji. Skorzystanie z tej usługi może być również opłacane pod kątem finansowym. Profesjonalne firmy wynajmujące, znacznie efektywniej będą prowadzili wynajem naszego mieszkania, ustalając najwyższą możliwą cenę czy dbając o ciągłość wynajmu. Oznacza to, że często nawet pomimo odliczenia prowizji — wynagrodzenia dla firmy zarządzającej będziemy mogli zarobić więcej na takim mieszkaniu aniżeli przy samodzielnym wynajmie. Kolejnym plusem jest legalność i przejrzystość współpracy. Odbywa się ona na jasnych warunkach i zasadach, dzięki czemu nie musimy jako właściciele obawiać się o nasze mieszkanie. Będzie ono zarządzane też przez osoby z doświadczeniem, co pozwala utrzymywać je w dobrej kondycji i zabezpieczać nasze interesy. Usługa zarządzania najmem może upraszczać również proces inwestycyjny. Jeśli jesteśmy inwestorami i tworzymy portfel inwestycyjny z kilku nieruchomości, będziemy mogli skupić się na biznesie, nie musząc obsługiwać wszystkich mieszkań samodzielnie. Po stronie agencji leży również rozwiązywanie problemów i sporów np. z nierzetelnymi lokatorami, dzięki czemu nie musimy mierzyć się samodzielnie z nieprzewidzianymi sytuacjami. Jest to duży plus, szczególnie jeśli chodzi o windykację należności, która również jest po stronie firmy zarządzającej najmem. Dużym plusem tego rozwiązania będzie bezpieczeństwo powierzonej nieruchomości. Będą nią zajmowali się doświadczeni agenci, co sprawia, że nasze mieszkanie nie zostanie zdewastowane, a lokatorzy zostaną odpowiednio dobrani oraz zweryfikowaniu przez agencje.

Jakie nieruchomości możemy przekazać w zarządzanie najmem?

Jeśli chcemy przekazać w zarządzanie najmem nasze nieruchomości, zastanawiamy się zazwyczaj jakie ich typy są obsługiwane. Na rynku działa wiele firm, w których zlecimy zarządzanie najem prywatnymi mieszkaniami, powierzchniami biurowymi czy powierzchniami handlowo usługowymi stricte o profilu biznesowym. W zarządzanie najem możemy oddać też nieruchomości niezależnie od tego, w jakiej lokalizacji się znajdują oraz jakiej są wielkości. Nieruchomości muszą być naszą własnością lub musimy posiadać prawo do zarządzania nimi. Najbardziej pożądanymi na rynku są gotowe apartamenty w prestiżowych lokalizacjach, z których zysk jest największy.

Jak przebiega proces nawiązywania współpracy i przekazania mieszkania?

Jak przebiega proces nawiązywania współpracy i przekazania mieszkania?

Proces nawiązywania współpracy i zlecania zarządzania najem jest prosty i nie należy się go obawiać. Jeśli już jesteśmy właścicielami nieruchomości, wystarczy wybrać jedną z dostępnych na rynku marek oferujących takie usługi. Następnie po kontakcie z nią, zostanie przeprowadzone spotkanie, na którym poznamy szczegóły współpracy, warunki i informacje odnośnie strategii zarządzania. Przed lub po spotkaniu zostaną przeprowadzone też oględziny mieszkania, aby agencji mogli zorientować się, o jaką nieruchomość chodzi i jaki ma potencjał w sobie. Po ustaleniu wszystkich warunków podpisywana jest umowa o zarządzanie najmem, gdzie wyszczególnione są wszystkie ustalenia. W umowie takiej można umieścić wiele zapisów, a kwestie nieuregulowane są rozstrzygane zgodnie z prawem cywilnym. Po podpisaniu umowy i przekazaniu kluczy do mieszkania miesięcznie otrzymywać będziemy przelew od firmy, która będzie zajmowała się naszym mieszkaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *