Historia Nike Air Max – kultowego modelu obuwia

Historia Nike Air Max – kultowego modelu obuwia

Każdy z nas z nas z całą pewnością kojarzy amerykańską firmę Nike. Ten gigant i potentat rynku odzieżowego obecnie specjalizuje się w produkcji butów i akcesoriów dla sportowców, a także dla zwykłych osób, które chcą wyglądać dobrze i modnie bez względu na to, jaki styl preferują. Okazuje się, że firma Nike przebyła długą i mozolną drogę na szczyt, która pełna była zarówno nieoczekiwanych upadków jak i spektakularnych wzlotów. Bez względu na wszystko, obecnie firma Nike jest znana i lubiana dosłownie na całym świecie. Jej kultowe bluzy oraz buty zna i nosi praktycznie każdy. Warto jednak poświęcić chwilę na to, by wspomnieć model obuwia, który kilkanaście lat temu prawdziwie zawładnął obuwniczym światem. Chodzi oczywiście o Nike Air Max. Te kultowe buty stały się wręcz swoistym symbolem Nike i nic nie wskazuje na to, by tendencja ta miała ulec zmianie w przyszłości. Jaka jest jednak historia powstania związana z butami Nike Air Max?

Rok 1987 i początki Air Max

Air Max to obecnie model obuwia, który każdy nosi na nogach lub ma przynajmniej jedną parę w garderobie. W roku 1987 buty te po raz pierwszy ujrzały światło dzienne, choć w nieco innej odłownie. Zacznijmy jednak od tego, że rok 1987 i lata mu najbliższe były szczególnym okresem. Był to rok, w którym pojawiało się coraz więcej atletów i biegaczy, a firma Nike starała się „wynaleźć” obuwie, które będzie stanowiło odpowiedź na ich potrzeby. Męskie Air Max podobnie jak damskie ujrzały w 1987 witryny sklepowe. Firma Nike właśnie wtedy zdecydowała się wprowadzić je na rynek. Okazuje się, że był to najlepszy wybór. Buty Air Max były niezwykle odważne, a także znacznie inne od tych, które królowały na sklepowych półach. Był to prawdziwie nowoczesny i absolutnie wyjątkowy model butów do biegania. Nie da się ukryć, że w tamtym okresie logo Nike nikogo nie wprawiało w zachwyt. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że trok 1987 nie był dla Nike wyjątkowo owocny. Buty do biegania z logiem firmy praktycznie nie znikały ze sklepowych półek, a także nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. W efekcie Nike potrzebowało czegoś przełomowego. Czegoś co sprawi, że wszyscy zwrócą na firmę i jej buty do biegania ogromną uwagę. Właśnie w tym celu zostały zaprojektowane Air Max i jak się później okazało, buty te były największym sukcesem.

Nike Air Max

Kto wykonał pierwszy projekt Nike Air Max?

Buty Air Max przeszły niesamowicie długą drogę i przez wiele lat zmieniał się ich wygląd. Obecnie wszyscy kojarzymy je ze względu na swoiste „okienko” w podeszwie, które wypełnione jest powietrzem. Jednak kto jako pierwszy zdecydował się zaprojektować buty męskie Air Max? Otóż odpowiedzialny jest za to Tinker Hatfield. Okazuje się, że to właśnie on po raz pierwszy w historii zdecydował się na stworzenie butów z widocznym powietrzem w okolicy pięty.  Amortyzująca poduszka gazowa butach Nike umieszczona  w pięcie była używana od późnych lat 70, ale dopiero w 1987 r stała się ona prawdziwym symbolem i zaczęto ją zauważać. Projektant, który został już wspomniany czyli Tinker Hatfield długo szukał inspiracji na nowy model obuwia. Okazuje się, że przełomowym momentem była jego wizyta w Paryżu. To właśnie tam znajduje się szczególny budynek z powietrznymi przestrzeniami. Wówczas to Hatfield wpadł na prawdziwie rewolucyjny pomysł i zadecydował, że buty Nike będą pokazywać powietrze w pięcie. Z pewnością nikt z nas nie spodziewał się, że Air Max męskie i damskie swoją konstrukcją nawiązują do niczego innego jak do paryskiego budynku. Co ciekawe same pracę nad butami Air Max były niezwykle trudne. Wiele razy kończyły się one niepowodzeniem. Niemniej jednak po premierze, każdy kolejny model Air Max nabierał coraz to większe ilości powietrza. Bezpośrednio przyczyniło się to do osiągania przez markę coraz to większego i większego sukcesu, który obecnie rozpatruje się w skali światowej. Powietrze w pięcie stało się wyróżnikiem Nike Air Max na tle wszystkich innych butów. Co więcej projektanci zadbali również o to, by buty wyróżniały się ponadprzeciętnym designem, a także były maksymalnie komfortowe. Wszystko to sprawiło, że buty Nike stały się pożądane i doceniane na całym świecie, a kultowy model Air Max znikał ze sprzedaży dokładnie w tym samym momencie, w którym się w niej pojawił.

Czy wiesz, że….?- ciekawostki o Nike Air Max

Okazuje się, że wiele o butach Nike Air Max jeszcze nie wiemy. Tak naprawdę powietrzna technologia została opracowana po raz pierwszy przez inżyniera, który dawnie pracował dla NASA. Nazywał się on Frank Rudy i to on był jej pomysłodawcą. Kolejną ciekawostką, o której warto wiedzieć to fakt, że Nike Air Max 95 swój design i oryginalność zaczerpnął od… ludzkiego kręgosłupa! Z kolei powietrze w pięcie Nike Air Max nie jest powietrzem, a jedynie azotem! Jak widać kultowe buty Nike Air Max skrywają w sobie wiele tajemnic, a poznanie ich wszystkich mogłoby nam zająć dłuższą chwilę. Jedno jest pewne, to właśnie te buty Nike pomogły zdobyć firmie niezrównaną popularność, której inne marki mogą jej pozazdrościć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *